İki günde Prag nasıl gezilir ?

charleskoprusu_prag

Önce biraz Çek Cumhuriyetinden bahsedelim. Çek Cumhuriyeti, Bir Orta Avrupa ülkesi olan Çekoslovakya’nın 1 Ocak 1993te Slovakya ve Çek Cumhuriyeti olmak üzere iki ülkeye ayrılmasıyla oluşmuş.

Prag, Çek Cumhuriyetinin başkenti ve Orta Avrupanın en güzel şehirlerinden biri. Görülmesi gereken yerlerin dışında şehrin her sokağı her caddesi ayrı güzellikte. Sokakları arşınlarken yakalayacağınız Orta çağ esintilerine kapılmamak elde değil. Kent, katedralleri, kiliseleri, gotik tarzdaki yapıları ve Vltava nehrine eşlik eden Prag kalesinin eşsiz manzarasıyla görenleri büyülüyor.

Prag’a ne zaman gidilir ?

Ülke ılıman karasal iklime sahip ve denize kıyısı olmadığı için aşırı sıcaklık farkları gözleniyor. Kışlar oldukça sert geçiyor ve genelde kar yağışlı. Bu yüzden kış aylarında gidilmesi önerilmiyor. Ben mart ve temmuz aylarında gittim. Martta hava aşırı soğuktu. Çok üşüyen bir insan olmama rağmen her yeri yürüyerek gezdim ama çokta tadını çıkaramadım bu yüzden temmuz ayında tekrar gittim. Bu sefer de hava aşırı sıcaktı ama normalde yaz ayları Prag’da serin geçiyormuş. Daha çok mayıs ve eylül aylarında gidilmesi öneriliyor. Ben ortalama bir havada gidemedim umarım siz başarabilirsiniz. 🙂

Prag’a nasıl gidilir?

Pegasus ve Türk hava yollarının İstanbuldan Praga direkt uçuşları var ya da Viyana’ya uçuş yapıp Viyana’dan tren veya otobüsle Prag’a geçebilirsiniz.Viyana-Prag arası yaklaşık 4 saat kadar sürüyor. Viyana-Prag otobüs biletlerine  bu siteden bakabilirsiniz. Türk hava yollarının Slovakya/Kosice’ye direkt uçuşu var. Slovakya’dan Prag’a geçmek isteyenlerde Kosice’den trenle gidebilirler.

Gelelim Prag’da gezilecek yerlere. Burada kendi gezdiğim sırayla anlatacağım. Küçük bir kent olduğu için yürüyerek rahatlıkla gezilebiliyor. Şehrin ruhunuda bu şekilde hissedebilirsiniz zaten. Prag sokakları kaybolmak için en iyi yerlerden biri 🙂

WENCESLAS MEYDANI

Trenden indikten sonra kısa bir yürüyüşle Wenceslas meydanına ulaşabilirsiniz. Wenceslas meydanı tarihi ve güzel bir meydan. Orta çağda at pazarıymış. Şu an çok sayıda kafe,gece klübü ve sinemanın bulunduğu bir meydan ve gece gündüz her zaman kalabalık. Geniş bir caddeye sahip olan bu meydanda bir turlayabilirsiniz 🙂 Burada çok sayıda döviz bürosu bulabilirsiniz. Döviz bozdururken dikkatli olmanızda fayda var çünkü Prag bu konuda sabıkalı. Döviz bozdurayım derken dolandırılabilirsiniz. Tavsiyem, önce kendiniz paranızın kaç çek kronu yaptığını hesaplayın daha sonra komisyon alıp almadıklarını ve paranızın kaç çek kronu ettiğini sorup öyle bozdurun.

ESKİ KENT MEYDANI (STAROMESTSKE NAM)

Eski şehir meydanında kendinizi kaybedeceğinize eminim. 🙂 Meydan barok, gotik, neoklasik çok sayıda eserle göz dolduruyor. Burası her zaman canlı ve turist açısından yoğun bir yer. Günün her saati sokak sanatçılarıyla dolu olan meydan oldukça keyifli. Meydanda bir çok restoran ve kafe bulunmakta. Birinde oturup şarabınızı yudumlarken muhteşem kent meydanını izleyebilirsiniz. Burada bulunan ve görülmesi gereken yapılar astronomik saat,belediye binası, Tyn kilisesi, Aziz Niklaus kilisesi,Jan Hus anıtı ve Kinsky sarayı.

ASTRONOMİK SAAT KULESİ

prag_astronomiksaatkulesi

Astronomik saat kulesinin önü her daim kalabalık.Bunun sebebi her saat başında kulede olan gösteri. Saat’in sağ ve sol tarafında dört tane figür bulunuyor.İskelet figürü bir elindeki çanı çalıyor ve diğer elindeki kum saatini çeviriyor, gösteri başlıyor. Bu her canlının bir gün ölümü tadacağını simgeliyormuş. Yahudi figürü elindeki para kesesini göstererek başını hayır anlamında sallıyor ve ölümü kabullenmediğini anlatıyor. Diğer figür elindeki aynaya bakarak kibri temsil ediyor. Son figür ise mandolin çalarak zevki safayı temsil ediyor. Tüm heykellerin ortak özelliği ölümü kabullenmediklerini anlatmaları. Bu dört figürün mesajlarını verdiği gösteri boyunca, saatin üstünde açılan pencereden 12 havari geçiş yapıyor. Gösteri, saatin üstündeki horozun ötüp yuvasına girmesiyle sona eriyor. Saatin ustası Hanus’un bu saati başka yerlerde yapmasın diye kör edildiği rivayet ediliyor.İsterseniz belli bir ücret karşılığında saat kulesine çıkabiliyorsunuz.

Astronomik saatin hemen arkasında kalan St. Nicholas kilisesine girmeyi unutmayın. Bu ihtişamlı kilise, Paris’de yer alan St. Louis des invalides örnek alınarak yapılmış. Ben her gördüğüm kiliseye girdiğim için bunuda atlamadım. 🙂 Kilisenin hemen yanındaki cadde boyunca ünlü markaların mağazalarını göreceksiniz. Alışveriş yapmak isterseniz iyi bir seçenek. Cadde sonunda Josefov Yahudi mahallesine ulaşacaksınız. Burada görülmeye değer yerler, Yahudi mezarlığı, eski-yeni sinagog ve Pinkas Sinagogudur. Birde İspanyol Sinagogu var. İçi gerçekten çok etkileyici. Görmenizi tavsiye ederim.

Bu arada astronomik saatin hemen yanında bir turist information bulunuyor.Buradan harita temin edebilirsiniz.

Eski kent meydanında vakit geçirdikten sonra sokakları geze geze Vltava nehri kıyısına ulaştım.Köprünün sol tarafına doğru yürümeye devam edersiniz dans eden evi göreceksiniz.Dans eden ev, farklı mimarisiyle dikkat çeken bir yapı. 1997 yılında Vlado Milunic ve Frank Gehry tarafından yapılmış.  Pragın ruhuna pek uygun olmasada ben bu binayıda çok sevdim.

dansedenev

CHARLES KÖPRÜSÜ

30 Barok heykelinin bulunduğu Charles köprüsü Pragın en popüler yerlerinden biri. Köprü üstündeki heykellerden en önemlisi Aziz John Nepomuk heykeliymiş. Köprünün tadını çıkarmak istiyorsanız turistlerin yoğun olmadığı saatleri seçmelisiniz ve mutlaka köprüyü hem gece hem de gündüz görmelisiniz. Gündüz köprüde sanatçıları ve satıcıları görmeniz mümkün.

20161126_224617

Vltava nehrinde bot turları yapılıyor.45 dakika süren bu turun ücreti 290 CZK. Katılmanızı tavsiye ederim. Sıcak şarap eşliğinde Prag manzarasını birde Vltava nehrinden görmelisiniz. Ayrıca bot turu için bilet aldığınızda Charles köprüsü müzesine ücretsiz girebiliyorsunuz. Müze yazın 10:00-18:00, kışın 10:00-20:00 saatleri arasında açık.

prag_kurabiyedukkani

Ayrıca Charles köprüsüne doğru giderken bu sevimli dükkandan güzel kurabiyeler alıp atıştırabilirsiniz. 🙂

KAFKA MÜZESİ

Charles köprüsünden karşıya geçip sağa saptığınızda Franz Kafka müzesine ulaşabilirsiniz. Eğer ilginizi çekiyorsa mutlaka gezmelisiniz. Müzede Franz Kafka’nın el yazısıyla yazılmış eserlerini ve hayatını anlatan metinleri görebilirsiniz. Birde Franz Kafka’nın Prag’da yaşadığı evin gösterildiği ve hayatının anlatıldığı kısa bir film gösteriliyor.Kafka müzesi 10.00-18.00 saatleri arasında açık ve ücreti 120 CZK.Müzeden çıkıp sağ tarafa doğru giderseniz Vltava nehrinin kıyısında Charles köprüsünü izlerken dinlenebilirsiniz.

PRAG KALESİ

Kaleden bir görüntüyle başlayalım önce 🙂

prag kalesi

Prag kalesi de görülmesi gereken yerlerden biri. Kalenin içindeki bölümlerden bazıları; İhtişamlı Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, rengarenk evlerin yer aldığı Altın Yol, Bahçeler, I. Ferdinand’ın karısı Anne için yaptırdığı Yaz Bahçeleri, Aziz George Bazilikası ve Beyaz Kule. Kalede her gün öğlen saat 12:00’da yapılan ve orjinal adı Changing of the guards olan nöbet değişimi töreni izlemeye değer bir tören

Altın yol, rengarenk evlerin olduğu bir mahalle. Burada insanlar adres tariflerini bu evlerin üstünde bulunan sembollere göre yapıyorlarmış. Bu sembollerde o evde yaşayan insanların mesleklerine göre seçiliyormuş. Benim ilgimi çekmişti sizde görmek isteyebilirsiniz.

PETRİN TEPESİ VE PETRİN GÖZLEM KULESİ

petrintepesi_petringozlemkulesi

 

Prag kalesinden biraz yürüyerek Petrin tepesine ulaşıyorsunuz. Turistlerin kalabalığından uzakta, dinlenmek için ideal bir nokta. Petrin tepesinin zirvesinden Petrin gözlem kulesi bulunuyor. Bu kule Eiffel kulesi örnek alınarak yapılmış. Petrin gözlem kulesinin tepesine çıkmak için 299 basamak çıkmak gerekiyor. Buradan Prag manzarasını doyasıya izleyebilirsiniz.

Gelelim Prag’dan ne alınıra. Şehrin Bohemya kristalleri meşhur. Vitrinlerde  parıl parıl parlayan krıstal bardak, şamdan gibi Bohemya kristalinden yapılmış eşyaları göreceksiniz. Daha ucuz bir hediyelik eşya almak isterseniz, klasik magnet,anahtarlık gibi şeyler alabilirsiniz. Ben her gittiğim ülkeden magnet,shot bardağı ve o şehire özgü içkilerden satın aldığım için burada da öyle yaptım. Bolca hediyelik eşya dükkanı göreceksiniz zaten. Bir de turistlerin ilgi gösterdiği ve eski kent meydanına yakın olan Havelska Trziste pazarı var. Burada kukla,magnet,çiçek,meyve,sebze ve daha birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

havelskatrziste_pragpazari

Havelska Trziste

Eski kent meydanındaki sergilerden de alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle mumluklar benim çok ilgimi çekmişti 🙂

En önemli sorulardan biri de Prag’da nerede kalınır? Konaklamak için eski kent meydanı çevresini ya da Vltava nehrinin sol tarafında kalan Mala Strana bölgesini tercih edebilirsiniz. Eski kent meydanı daha hareketliyken Mala Strana turist yoğunluğundan uzak daha sakin bir yer. Ben Mala Strana bölgesinde Arpacay Backpackers Hostel’de kaldım. Köprüye 5 dakikalık yürüme mesafesindeydi ve geceliği 7 euro gibi bir fiyata kalmıştım. Fiyatlar gittiğiniz sezona göre değişiyor tabiki. Ben mart ayında bu fiyata kalmıştım. Etrafı sessiz güzel bir hosteldi. Tavsiye edebilirim.

Hostel Ananas çok tavsiye ediliyor. Wenceslas meydanına yakın bir konumda. Bu seçeneğide değerlendirebilirsiniz. Uygun fiyatlı studio dairelerde var. Önerebileceğim Metropolitan Studios ve Central National Apartments. Metropolitan Studios, Eski kent meydanına 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde. Central national apartments ise Wenceslas meydanına yakın. Prag konaklama açısından gerçekten uygun bir şehir. Fakat rezervasyonunuzu erken yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

Yemek yemeyi çok seven bir insan olarak sokak lezzetleri de ilgi alanıma giriyor tabiki 🙂 Eski kent meydanında akşam kurulan pazarda bolca yiyecek içecek bulabilirsiniz. Prag’a özgü trdelnik diye bir tatlı var. Tek kelimeyle muhteşem ! Ben bayıldım. Mayalı hamuru tarçın ve şekere bulayıp kömür ateşinde pişiriyorlar. İçine isteğinize göre çikolata sürüyorlar. Bazı yerlerde waffle gibi meyve koyup kremada sıkabiliyorlar. Ben sadece çikolata sürdürmüştüm. Trdelnik’i eski kent meydanında yemelisiniz en güzel orada yapıyorlar. Bunun dışında bildiğimiz fastfood yiyecekler satılıyor. Genelde domuz etiyle yapılıyorlar. Bir de patates cipsler var. Tezgahları turlarken atıştırabilirsiniz.

Muhteşem Çek birasından bahsetmeden olmaz. Dünyadaki en yüksek bira tüketimi Çek Cumhuriyetindeymiş. Üretilen ana bira türü Pilsner Urquell. Bizde bu bira türünü denedik. Çek Cumhuriyetine gidipte bira içmeden dönmek olmaz. 🙂 Ayrıca birçok bira fabrikasını gezebiliyorsunuz. Böylece hem biranın yapılış aşamalarını görüyorsunuz hem de biralarını tadabiliyorsunuz. Ayrıca dark beer diye geçen bir bira türü var. Daha sert bir bira. Gitmişken deneyebilirsiniz 🙂

 

Prag ile ilgili daha birçok şeyi yayınlayacağım diğer yazılarda bulabilirsiniz.:)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir