Budapeşte Gezi Rehberi-1

Budapeşte gezi rehberi-1 yazımda sizinle Peşte nasıl gezilir, ne yenir ne içilir, nerede kalınır, ne zaman gidilir bunları paylaşacağım. Buda yazımda daha sonra gelecek. 🙂

Budapeşte, Macaristan‘ın başkentidir. Buda ve Peşte olmak üzere iki yakadan meydana geliyor. Bu iki yakayı birleştiren birkaç köprü var ama en önemlisi ve en güzeli şüphesiz Chain köprüsü. Budapeşte tarihin ve günlük yaşamın iç içe geçtiği çok keyifli bir şehir. Gezerken bunu hissedeceksiniz. Macaristan tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapmış. Bunlardan en bilineni Avusturya-Macaristan imparatorluğu. Bir dönem Osmanlı tarafından da yönetilen ülke kahve ve hamam kültürünü Osmanlıdan almış.

Ayrıca Budapeşte’de Macarca konuşuluyor ve para birimi froint.

Gelelim Macaristan’a ne zaman gidilir sorusuna. Şüphesiz yaz seyahatleri hepimizin tercihidir. Ben Budapeşteye hem nisan hem de haziran ayında gittim. Nisanda hava soğuk ve yağmurluydu. Bu yüzden tavsiyem yaz ayları 🙂 Güneşli havalarda Budapeşte’nin tadını çıkarabilir ve Tuna nehri kenarındaki kafelerde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Nasıl gidilir?

Kısa bir süre öncesine kadar Macar havayolları Wizzair’in İstanbul’a uygun fiyata direk uçuşları vardı. Ne yazık ki artık yok. Türk hava yolları ve Pegasusu kullanabilirsiniz. Her ikisininde Budapeşte’ye direk uçuşları mevcut. Uygun fiyatlara uçmak için kampanyaları takip etmenizde fayda var. Diğer Avrupa ülkelerinden Budapeşte’ye geçmek isteyenler için trenler mevcut. Bratislava ve Viyana’dan Budapeşteye Tren veya otobüs ile ulaşmanız mümkün. Otobüs için buraya , tren için buraya tıklayabilirsinizz.

Peki Budapeşte’de Nerede kalınır?

En uygun fiyata konaklamak için hostelleri tercih edebilirsiniz. Tabi gittiğiniz sezona göre fiyatlar farklılık gösteriyor. Ben gittiğimde Maverick city lodge, Dock apartment ve Activity hostel’de konakladım. Maverick, hem uygun fiyatlı hemde konforlu bir hosteldi. Kadınlara özel odalarda mevcuttu ve kahvaltısı çok iyiydi. Ayrıca yataklarının perdeli olması, okuma ışığı ve priz bulunması benim kalbimi fetheden özelliklerindendi. 🙂 Bilen bilir priz ve ışık çok önemli. Ve ben burada nisan ayında 7 euro gibi bir ücrete konakladım. Bu ücret yaz aylarında 13 euro gibi bir miktara çıkabiliyor. Maverick website burada. Activity hostel Budapeşte’nin en ünlü caddelerinden Andrassy Ut caddesindeydi. Konumu gerçekten çok iyiydi. Opera binasına ve Chain köprüsüne çok yakındı. Tek eksiği kahvaltısının olmamasıydı. Activity hostelinde yine 7-8 euro gibi bir ücreti vardı. Dock apartment ise 2 kişi gidiyorsanız iyi bir seçenek. 3 katlı bir apartmanda dairede konaklıyorsunuz. Ev gibi yatak odası, mutfağı ve tuvaleti bulunuyor. Metroya ve Margit köprüsüne çok yakın. Bir dairede 2 kişi değil de 3 kişi konaklayacaksanız ekstra ücret talep ediyorlar aklınızda bulunsun.

Budapeşte’de gezilecek görülecek yer çok. Hemen başlayalımm 🙂

Şehiri biraz öğrenip daha sonra ayrıntılı gezmek isteyenler için her gün düzenlenen free walking tour çok iyi bir fırsat. Ben ilk gün bu tura katılıp daha sonra kendim gezmiştim. Nispeten şehire alışmış oluyorsunuz. Yerli bir rehber sizi Budapeşte’nin önemli noktalarına götürüyor. Aslında gezilecek yerlerin yarısına yakınını görmüş oluyorsunuz. İstediğiniz kadar vakit geçiremiyorsunuz tabi ama tarihini öğrenmiş oluyorsunuz.Sonra isterseniz tekrar gidebilirsiniz. Free walking tour’un websitesini de buraya bırakıyorum, ilgilenenler tıklayabilir. Buluşma saati, yeri ve turun içeriği burada yazıyor.

Bir kere Andrassy Ut caddesini boydan boya bir yürüyün. Bu cadde UNESCO tarafından koruma altına alınmış, mükemmel bir cadde. Bir ucu Erzsebest Ter bir ucu Hösök Tere.

 Andrassy Ut

Andrassy Ut caddesinin sonunda bulunan Hösök Tere yani kahramanlar meydanında Macar tarihinin önemli kahramanlarının heykelleri bulunuyor. Her bir heykelin altındaki mozolede, o heykelin yaşamından bir kesit anlatılıyor. Ayrıca bu meydan, resmi törenler ve  kutlamalara da ev sahipliği yapıyor. Eğer ilginizi çekiyorsa, meydanın sağ tarafında bir de Güzel sanatlar müzesi bulunuyor. Bu meydana Andrassy ut caddesini dümdüz yürüyerek ya da metroyla ulaşabilirsiniz.

Hösök Tere (Kahramanlar meydanı)

Nyugati palyaudvar, Budapeşte’nin eski tren garlarından biri. Bizim ilgimizi çekmişti girip bir bakmak istedik.  Sizinde ilginizi çeker belki 🙂

Nyugati Palyaudvar

Budapeşte’nin en güzel cafelerinden biri Newyork cafe. İçi muhteşem. Gidin ve bir yorgunluk kahvesi için. Ben çok sıra olduğu için girmedim ama zamanınız varsa beklemeye değer. 🙂

Newyork Cafe

Budapeşte’de harabe barlar oldukça yaygın. Hatta bir kültür haline gelmiş. Öncüsüde Szimpla Kert. Farklı konseptiyle ilgi çekiyor. Fotoğraf kalitesi kötü ama elimde başka bir fotoğraf yok maalesef.

Szimpla Kert

Andrassy ut caddesi üzerinde opera binası ve Stephen’s bazilika bulunuyor. Opera binası, cadde üzerindeki en ihtişamlı bina. Operaya ilgi duyuyorsanız bilet bakabilirsiniz ama içini mutlaka görmelisiniz. Operaya gitmeseniz bile içine bir göz atın derim.

 

Budapeşte opera binası

Sokaklarda gezerken binalara yapılmış birçok resime denk gelebilirsiniz. Şehire eğlenceli bir hava katmış bence.

Budapeşte sokaklarında sanat

Stephen’s bazilika görülmesi gereken bir diğer yapı. Bazilika içinde, kilisenin koruyucusu Aziz Stephen’ın mumyalanmış sağ kolu bulunuyor. Bu bazilika aynı zamanda Budapeşte’nin en yüksek binası olma özelliğini taşıyor. Bulunduğu çevrede Gelarto rosa ve Divino bulunuyor. Divino şarap içmek isterseniz iyi bir alternatif.

Sokağın sonunda gözüken yapı Stephen’s Bazilikası

Gelarto Rosa, gül şeklinde dondurma yapan bir dondurmacı. Ben çok sevdiğim için dayanamadım aldım, değişikti. 🙂

Gelarto Rosa’nın gül şeklinde dondurmaları

Erzsebet ter meydanındaki Love lock Tree’ ye aşkınızı kilitleyebilirsiniz. Avrupanın bir çok yerinde köprülere asılan kilitler, Budapeşte’de buraya asılmış.

Tuna nehri kıyısına ulaştığınızda, orada minik, oğlan çocuğu görünümlü bir kız çocuğu heykeli göreceksiniz. Etrafında kalabalık bir turist grubu görürseniz şaşırmayın. Sizde yanına gidin ve dizini okşayın. 🙂 Çünkü bu kız çocuğu heykelinin dizini okşayanların tekrar Budapeşte’ye geleceğine inanılıyor. (Tesadüf müdür bilemem ama ben okşadım ve tekrar gittim.)

Biz dizi okşadık 🙂

Geldik Budapeşte’nin en güzel köprüsüne. Chain köprüsü, mimari yapısıyla çok etkileyici bir köprü ve birde hikayesi var. Bir efsaneye göre köprünün mimarı eserinde bir kusur dahi bulunursa kendini köprüden atacağını söylemiş. Gerçektende köprüyü gören hiçkimse tek bir kusur bulamamış. Taa ki bir çocuk çıkıp köprüdeki aslanların dillerinin olmadığını söyleyene kadar. Efsaneye göre köprünün mimarı bu olaydan sonra kendini köprüden atarak intihar etmiş.

Chain Bridge (Zincirli köprü)

Artık Chain köprüsünden Buda tarafına geçeceğiz. Buda gezi notlarımı da başka bir yazıda paylaşacağım. 🙂

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir