Viyana’da iki gün

Beş ay boyunca Viyana’ya sadece 5 saatlik uzaklıkta olmama rağmen en son gittiğim şehir oldu. Türkiye’ye dönüş telaşı sebebiyle iki günlük kısa bir gezi oldu ama çokta güzel oldu. Gitmeden önce her zaman yaptığım gibi gezilecek yerleri ayrıntılı bir şekilde araştırdım. Çok fazla saray,müze gezen biri olmamama rağmen Hofburg ve Schönbrunn sarayları için biletlerimi önceden aldım. Bunda Avrupanın çeşitli ülkelerini yüzyıllar boyunca yönetmiş Habsburg hanedanlığının etkisi çok büyük sanırım.

Nasıl gidilir ?

Türkiye’den Viyana’ya ulaşmak çok kolay. Hemen hemen her havayolu şirketinin direkt uçuşları bulunuyor ve sadece 2 saat sürüyor. Ben Onurair ile gitmiştim. Pegasus ve THY‘nin uçuşları mevcut. Avrupa ülkelerinden ulaşım sağlayacaklar için student agency ve flixbus önerebilirim.

Ne zaman gidilir ?

Bence bir Orta Avrupa ülkesine gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır. Malum kışlar çok soğuk ve yağışlı geçiyor bu yüzden Viyana’nın tadı en güzel yaz aylarında çıkar. Güneşli, sıcak havalarda gidin doya doya gezin. 🙂

Viyana’da ulaşım

Viyana oldukça iyi bir metro ağına sahip. Gitmek istediğiniz her yere metroyla ulaşabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey bir harita edinmek 🙂 Turistler için günlük, iki günlük ve üç günlük kartlar bulunuyor. Bunlardan almanızı tavsiye ederim. Kesinlikle daha ucuza geliyor. Hatta fiyatları da şöyle;

Tek binişlik kart: €2.20

Bir günlük kart: €7.60

İki günlük kart: €13.30

Üç günlük kart: €16.50

Biletinizi ilk binişinizde okutmanız yeterli. Küçük bir uyarı, bilet almadan binerseniz kontrole denk geldiğiniz takdirde 50 euro gibi bir ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Gezilecek yerler
Graben Caddesi ve Veba anıtı

Bu cadde sadece yayalara açık bir cadde. Çeşitli kafeler,dükkanlar ve Veba anıtı bulunuyor. Şehir vebadan kurtulunca bu anıt dikilmiş.

Graben Caddesi ve Veba anıtı

Stephansplatz meydanında hemen burada.

Stephansplatz

Fotoğrafta gözüken kilise Stephansdom. İçini gezebilirsiniz.

Stephansdom

Böyle yakın ve büyük yapıları görüntülemede fish eye can kurtarıyor resmen 🙂

Hofburg Sarayı

Hofburg sarayı

Habsburglardan çok etkilendiğimi söylemiştim bu yüzden kendimi ilk günden Hofburg sarayına attım. Burası Habsburg hanedanının kışlık sarayı. Meşhur “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” sözünün sahibi Marie Antoinette burada doğmuş. Sarayda daha çok Sisi’nin izleri varmış gibi bir izlenime kapıldım ben. Belki de sebebi sarayın içinde Sisiye ait eşyaların sergilendiği müzedir.

Saraya girdiğinizde ilk olarak gümüş koleksiyonunu geziyorsunuz. Burada zamanında sarayda kullanılmış gümüş, altın ve porselen yemek takımları sergileniyor. Yemek takımları, çay takımları, altın varaklı şekerlikler… Savaşlar sırasında yemek takımlarının büyük bir kısmı eritilerek satılmış. Değerini siz düşünün. Ayrıca burada Habsburg hanedanlığı zamanında kurulan sofraların bir örneği de kurulmuş.

Gümüş koleksiyonundan çıktıktan sonra Sisi müzesine geçiyorsunuz. Müzede asıl adı Elizabeth olan Sisi’nin hayatı anlatılıyor ve kullandığı eşyalar sergileniyor. Franz Joeseph aslında Sisi’nin ablasıyla evlenecekmiş ancak Sisiye ilk görüşte aşık olmuş ve onunla evlenmeye karar vermiş. Avrupa’nın en güzel kadınlarından biriymiş. Asi,dikbaşlı ve mutsuz bir imparatoriçeymiş. Ne yazık ki Franz Joeseph’in aşkı, ihtişamlı hayatı ve iktidar Sisiyi mutlu etmeye yetmemiş. Saray hayatına bir türlü uyum sağlayamamış ve evlilikle ilgili düşüncelerini de şöyle belirtmiş; “Evliliğin ne olduğunu anlamıyorum, 15 yaşında bir mal gibi satılıyor ve anlamadığınız bir yemini edip tüm hayatınız boyunca oyun oynamak zorunda kalıyorsunuz” . Bu asi ruhlu imparatoriçe sık sık Viyana’dan kaçarmış. Zayıflığına aşırı düşkünmüş, yediğini kusar, sürekli spor yaparmış. O kadar zayıfmış ki kıyafetlerini ancak çocukların giyebildiği söyleniyor.

Son olarak imparatorluk dairelerine geçiyorsunuz. Burada birçok salon ve Habsburgların yatak odaları bulunuyor.

Bileti nasıl temin edebilirsiniz ? Şu siteye tıklıyorsunuz ve biletinizi alıyorsunuz. 🙂 İmparatorluk daireleri, gümüş koleksiyonu ve Sisi müzesini içeren biletin fiyatı 12.90 euro öğrenci bileti ise 11.90 euro.

Ulaşım: U1 ya da U3 metro hatlarından birini kullanarak Stephansplatz durağında inip biraz yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Hofburg sarayı hakkında detaylı bilgi için Viyana’nın İhtişamlı Hofburg Sarayı yazımı okuyabilirsiniz.

Hofburg sarayından çıktıktan sonra çimenlere serilip biraz dinlenmek hiçte fena bir fikir değil. Hemen karşısındaki Volksgarten’e uğramayı unutmuyoruz o halde.

Volksgarten

Mariahilfer caddesi buraya çok yakın. Viyana’nın görülmesi gereken caddelerinden biri ve sonunda Museumsquartier bulunuyor. Gayet canlı ve keyifli bir yer. İçinde çeşitli müzeler bulunuyor.

Museumsquartier

Museumsquartier’dan ileriye doğru yürüdüğünüzde parlamento binasını göreceksiniz. Etkileyici bir mimarisi var. Bu yol üstünde bir de Rathaus ve Burgtheater var.

Parlamento Binası

Burgtheater

Gelelim Viyana’nın ünlü caddelerinden olan Kohlmarkt caddesine. Burada ünlü kafelerden Demel ve Julius Meinl Am Graben bulunuyor. Ben seçimimi Cafe Sacher’den yana kullandığım için buralara gitmedim. Belki sizin tercihiniz farklı olur.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn sarayı

Schönbrunn sarayı, Habsburgların yazlık sarayı ve sarayın en önemli ismi Maria Theresa. Odaların hemen hemen tamamı Maria Theresa’ya ait. Sarayda bir de Sisi ve Frans Joseph’e ait bir oda mevcut. Ayrıca Saraydaki odalardan birinde Mozart küçükken kraliçe için bir konser vermiş. Schönbrunn’u gezmek için grand tour ve imperıal tour olmak üzere iki adet tur mevcut. Grand tour ile 40 odayı, imperial tur ile 22 odayı gezebiliyorsunuz. Ayrıca sarayın mükemmel bahçelerini de gezmek isterseniz bahçeleri de içeren bir bilet alabilirsiniz. Ben biletimi internetten almıştım. Siz de internetten almak isterseniz buraya tık. Burada en sevdiğim şey audioguideler de Türkçe seçeneğinin de olmasıydı. Tavsiyem, bu saraya fazla zaman ayırmanız. Çünkü sarayı ve bahçelerini gördükten sonra ayrılmak istemeyeceksiniz.

Privy Garden

Orangery Garden

Gloriette

Ulaşım: U4 metrosuna binip Schönbrunn durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Belvedere Sarayı

Yukarı belvedere ve aşağı belvedere olmak üzere iki kısımdan oluşuyormuş. Yukarı Belvedere sarayında kalıcı sergiler bulunurken Aşağı Belvedere sarayında geçici sergiler bulunuyormuş. Ben zamanım kısıtlı olduğu için gidemedim. Siz gitmek isterseniz biletler burada.

Naschmarkt

Ben gittiğim yerlerin pazarlarını gezmeyi sevdiğim için buraya uğramadan edemedim. Meyve,sebze,hediyelik eşya ve daha birçok şey bulabilirsiniz.

Ulaşım: U1,U2 ya da U4 metro hattını kullanarak Karlsplatz durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Karlskirche

Naschmarkt’ı gezdikten sonra birazcık yürüyerek Kalskircheye ulaşabilirsiniz. Oldukça ihtişamlı olan bu kilisede zaman zaman konserler düzenleniyor. Konsere gitmeseniz bile içini görmelisiniz.

Karlskirche

Karlskirche’nin içi

Karlskirche’nin yanındaki teknik üniversite

Viyana denince akla hemen opera gelir. Hal böyle olunca görkemli opera binasından bahsetmeden olmaz. Özellikle opera binasının önünde kostümlü insanların opera bileti sattığını göreceksiniz. Dikkat edin kazıklanmayın.

Opera binası

Sonraki durak Hundertwasser house. Biraz uzakta kalıyor ama görülmeye değer. Barselona’da Gaudi’nin eserlerinden sonra gördüğüm en değişik mimariye sahip binaydı. İnsan keşke bütün binalar böyle olsa demeden edemiyor.

Hundertwasser House

Ulaşım: 1 Nolu tramvaya binip Hetzgasse durağında iniyorsunuz.

Prater Park

Burası bir lunapark ve simgesi dönmedolap. Hatta sevgililer için bir kabinde bulunuyormuş. Zamanınız varsa burada doyasıya eğlenebilirsiniz. Parkın içindeki hediyelik eşya dükkanında 5 sentin üzerine viyana manzaraları basan bir makina var, ilginizi çekebilir hem de küçük bir hatıra olur 🙂

Prater park

Ulaşım: U1 ve U2 metro hatlarını kullanarak Praterstern durağında iniyoruzz.

Stadtpark

Burası çok güzel bir park. Viyana’da kalan son 2 saatimi burada çimenlere serilerek geçirdim. Sizde bırakın kendinizi çimenlere, kitap okuyun,dinlenin,kahve için.

Stadtpark

Ulaşım: U4 metro hattını kullanarak Stadtpark durağında inebilirsiniz.

Viyana’dan ne alınır ?

Tabiki çikolataa 🙂 Şehrin mozart çikolatası ünlü. Stephansdom’un karşısındaki dükkandan satın alabilirsiniz.

Mozart likörlerini de unutmamak lazım. Ben çikolatalı ve beyaz çikolatalı aldım ama henüz içmeye kıyamadım 🙂

Mozart likörleri

Sisi eşarpları da rağbet gören hediyelerden. Hofburg sarayındaki ve Schönbrunn sarayındaki hediyelik eşya dükkanında bulabilirsiniz.

Benim Viyana gezim böyleydi, umarım sizinki de çoook keyifli geçer. 🙂

Viyana Yeme İçme rehberi için tıklayın.

 

You may also like...

4 Responses

  1. Ruhsuz Atmaca dedi ki:

    Çok güzel doyurcu yazı olmuş. Gitmek isteyen gidenlere ön bilgi olur. Böyle yazılara devam etmeniz dileğiyle. 😀

  1. 30 Ocak 2017

    […] çikolataları ve mozart likörleri denemeniz gereken diğer tatlar. Viyana’da iki gün yazımda […]

  2. 30 Ağustos 2017

    […] Viyana Gezi Rehberi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir