Viyana’da yemeden dönmemen gerekenler

Yemek yemek sizin için yaşamsal bir faaliyet değil de keyifse ve seyahat ettiğiniz yerlerde yeni şeyler denemeyi seviyorsanız bu yazım tam da size göre. 🙂

Figlmüller

Figlmüller Wollzeile

Aslında gitmeden önce Viyana denince aklıma ilk gelen şey şinitzel değildi. Hatta şinitzelinin meşhur olduğunu duyduğumda çok şaşırmıştım. Figlmüller’de şinitzel yemeden döneni dövüyorlar dediler biz de denedik. Mükemmeldi !

Bir porsiyon istediğinizde kocaman bir tabak kadar geldiği için yarım porsiyonda isteyebiliyorsunuz. Yanında limonda getiriyorlar. Burada adet böyleymiş. Viyana’da iki tane Figlmüller var. Figlmüller wollzeile’de yer bulabilmeniz daha olası. Rezervasyonunuzu çok öncerden yaptırmanız gerekiyor çünkü her zaman dolu. Rezervasyon için website

Sacher Cafe

Sacher otelinin kafesi burası. Sachertorte diye ünlü bir pastası var. Aslında Kahve dünyası’nın trüf pastasını andırıyor tadı. Farklı olarak Sachertorte’nin içinde kayısı marmelatı var. Çikolatalı herşeyi seven bir insan olarak beğendim. Görsel google’dan.

Sachertorte

Sacher cafe opera binasının hemen arkasında kalıyor.

Demel Pastanesi

Demel pastanesinin ünlü tatlısı ise apfelstrudel. İnce açılmış hamur içine elma ve kuru üzüm koyularak yapılıyor. Bu tatlı aynı zamanda bir kraliyet tatlısıymış. Meyveli tatlılar pek ilgimi çekmediği için ben denemedim. Çok lezzetli olduğu söyleniyor.

Julius Meinl am Graben

Kohlmarkt caddesi ve Graben caddesinin kesiştiği yerde bulunan Julius Meinl’in çok eski bir mekan ve melange kahvesi bir klasik. Çok yumuşak içimli bir kahve . Viyana’nın kahveyle tanışması Osmanlılara dayanıyormuş aslında. 17. yy’da Osmanlı kuşatması bittikten sonra Osmanlılardan kalan kahveleri değerlendirmişler. Kahveyle Osmanlılar sayesinde tanıştıkları için Julius Meinl’in logosunda  kahve içen fesli bir çocuk bulunuyor.

Mozart çikolataları ve mozart likörleri denemeniz gereken diğer tatlar. Viyana’da iki gün yazımda bahsetmiştim.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir