Roma’da yapılacak ilk 10 şey

Bilirsiniz bazı yerlerde mutlaka yapmanız gereken etkinlikler vardır. Bunları yapmadan dönerseniz oraya gitmiş sayılmazsınız.

Roma’da gidilecek, görülecek, yapılacak çok fazla şey var ama bunlardan bazıları olmazsa olmaz cinsten. Bakalım onlar neymiş ?

1. Trevi çeşmesine bozuk para atıp dilek tutun.

Türklerin Aşk çeşmesi olarak bildiği Trevi çeşmesi Roma’nın en ünlü yapılarından biridir. Çeşmeye para atanlardan bazıları gerçek aşkı bulacağına, bazıları Roma’ya tekrar geleceğine, bazıları da iyi şans getireceğine inanıyor. En yaygın inanış ise sağ eliyle sol omuzu üzerinden çeşmeye para atan kişinin birgün Roma’ya tekrar geleceği. Havuzda biriken paralar her akşam toplanarak hayır kuruluşlarına bağışlanıyor.

2.İspanyol merdivenlerinde oturup dinlenin.

Neden İspanyol merdivenleri denmiş diye soracak olursanız merdivenler Piazza di Spagna yani İspanyol meydanında bulunuyor ve burası da adını bölgede bulunan İspanyol elçiliğinden almış. Merdivenlere serilip biraz dinlenmeden geçmeyin burayı. Gelmişken merdivenlerin sonunda bulunan Trinita dei Monti kilisesine de bir uğrayın derim. Görsel google’dan çünkü ben gittiğimde merdivenler tadilattaydı.

3.Pompi’de tiramisu yiyin.

İspanyol merdivenlerinin hemen karşı aralığında bulunuyor. Yediğiniz tüm tiramisuları unutturacak bir lezzeti var. Şiddetle tavsiye ediyorum.

4.Villa Borghese’de ufak bir gezintiye çıkın.

Turistik yerlerin kalabalığından sıkılıp biraz daha sakin, keyifli birkaç saat geçirmek isteyenler için Villa borghese harika bir seçim. Roma’nın en geniş arazisine sahip bu parkta herkese uygun aktiviteler mevcut. Bol ağaçlı ve yeşillikli yollarda yürüyüş yapabilir, faytonla gezebilir ya da gölde kürek çekebilirsiniz. Eğer zaman sıkıntınız yoksa piknik de yapabilirsiniz.

5.Mutlaka bir yerel pazar gezin.

Bir şehrin havasını solumanın en güzel yollarından biridir. Roma halkının gündelik yaşantısını merak ediyorsanız turistik mekanlardan çıkıp yerel halkın içine karışmalısınız. Size uygun olan gün ve saattaki pazarı kaçırmayın derim.

6.Antico Caffe Greco’da kahve keyfi yapın.

Caffe Greco tam 250 yıllık bir kafe ve dünyanın en eski kafesi olarak biliniyor. Goethe’nin Roma’da kaldığı dönemde sık sık geldiği bir yer olduğu söyleniyor. İçeri girdiğinizde fraklı bir garson sizi karşılıyor. Birden kendinizi yüzlerce yıl geriye gitmiş gibi hissediyorsunuz. Bir kahve içmeden dönmeyin.

7. Antikacıların bulunduğu Via dei coronari caddesinde yürüyün.

Bu caddede birçok antika dükkanı bulunuyor ve dükkanların içi gerçekten çok etkileyici. Sokakta ilerlerken gözlerinizi vitrinlerden alamayacaksınız. Eski mobilyalar,heykeller, altın varaklı konsollar hayran olunacak cinsten. Birazcık antikaya merakınız varsa uğramanız gereken yerlerden. Gördüğüm en iyi antikacılar bu caddedeydi.

8.Giolitti’de gelato(dondurma) yiyin.

Romaya gitmeden önce araştırmalarım sonucu bulduğum Giolittiyi not etmiştim. Hiç ummadığım bir ara sokakta çıktı karşıma. Bir turist yoğunluğu görüyorsanız ve ellerinde dondurma varsa bilin ki Giolittiye yaklaştınız. Burası 1900lerden beri dondurma yapıyor ve Roma’nın en meşhur dondurmacılarından. Burada dondurma yemek istiyorsanız biraz sıra beklemeyi göze almanız gerekiyor.

9.Kolezyumu bir gece bir de gündüz ziyaret edin ve mutlaka içini görün.

Kolezyum dünyanın en büyük amfi tiyatrosu. Yapıldığı yıllarda hayvan dövüşleri ve gladyatör dövüşleri için kullanılan bir mekanmış.

10.Sistine Şapele gidin.

Sistine şapeli, Vatikan müzesinin içinde bulunuyor. Michelangelo, tavan fresklerini Papa II. Julius için yapmış.

Romayı mümkün olduğunca yürüyerek gezmeye çalışın ve sokak aralarında birçok güzel mekan keşfedebileceğinizi unutmayın. Keyifli geziler 🙂

Roma’da nerede ne yenir detaylı bilgi için Roma lezzet durakları yazımı okuyabilirsiniz.

You may also like...

2 Responses

  1. Mubine dedi ki:

    Çok güzel ve faydalı bir yazı. Tebrik ederim.

  1. 25 Ağustos 2017

    […] hakkında daha fazla bilgi için Roma’da yapılacak ilk 10 şey yazımı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir