Roma Lezzet Durakları

Söz konusu İtalyan mutfağı olunca şehirleride kafe-restoran bakımından oldukça zengin oluyor. Roma’da da durum böyle. Bazı mekanları her daim kalabalık turist gruplarına sahipken  bazıları ise sokak aralarında keşfedilmeyi bekliyor. Genellikle meşhur yerlerde mola vermeyi tercih etsekte, modumuza göre bazen tercihimizi daha sakin mekanlardan yana kullanabiliyoruz. Bu yazımda her ikisi de var. Roma’da ne yenir ne içilir soruları için gelin beraber Roma lezzet durakları‘nı inceleyelim.

PASTIFICIO

İspanyol merdivenlerinin hemen karşı sokağında bulunan küçücük bir dükkan burası. Ucuza mükemmel bir makarna yemek istiyorsanız uğramanız gereken tek mekan. Makarnalar günlük yapılıyor. Ben patlıcanlı ve domatesli makarnalarını tadabildim. Üstelik şarap da veriyorlar. Tek sıkıntı dükkan çok küçük olduğu için oturup yemek mümkün değil. Zaten makarna plastik tabakta şarap da plastik bardakta veriliyor. Satın almak isterseniz paketli bir şekilde her çeşit makarna satılıyor. Bazen kapıda kuyruk olurken bazen de boş olabiliyor.

Adres : Via della Croce 8, Piazza di Spagna00187 Roma, İtalya

POMPİ

Pastificio’nun hemen çaprazında bulunan, tiramisusu efsane olan mekan. Klasik tiramisu dışında çilekli,fıstıklı ve bademli çeşitleri de var. Burada oturacak yer yok alıp dışarıda yemeniz gerekiyor. Roma da başka şubeleri de var ve tabiki turistler tarafından rağbet gören bir mekan.

Adres : Via della Croce, 82, 00187 Roma

Antico Caffe Greco

Tam 250 yıllık dünyanın en eski kafesi olarak bilinen Caffe Greco’da bir fincan kahve içip muhteşem kuru pastalarından tadabilirsiniz. Fraklı garsonları ve nostaljik dekorasyonuyla sizi yüzlerce yıl geriye götürecek. Ayrıca Goethe’nin Roma’da kaldığı dönemde uğradığı bir mekan olduğu söyleniyor. Fiyatları diğer kafelere göre biraz daha yüksek.

Antico Caffe Greco

Antico Caffe Greco içi

Adres : Via dei Condotti, 86, 00187 Roma RM, İtalya

Salotto 42

Pembe çiçekleriyle çok güzel bir mekan burası. Üstelik Panteon’a çok yakın ve kalabalık turist grupları yok. İyi bir dinlenme noktası olabilir.

Salotto 42

Adres : Piazza di Pietra, 42, 00186 Roma RM, İtalya

Laduree

Bana sorarsanız Laduree Paris’e özgü bir mekan. 1862 yılında Paris’te açılmış. İhtişamlı dekorasyonu ve leziz makaronlarıyla dikkat çekiyor. Roma’da da bir şubesi var. Fiyatları biraz yüksek. Ben bir fincan kahve ve bir porsiyon makarona 18€ ödemiştim. Bugüne kadar yediğim en güzel makaronlardı. Daha sonra başka bir yerde yemedim hayal kırıklığına uğramamak için. Fiyatları hakkında bilgi edinmek isterseniz internet sitesi burada.

Laduree

Adres : Via Borgognona, 4c, 00187 Roma RM, İtalya

La Casetta a Monti

Son olarak çok beğendiğim bir mekandan bahsedeceğim.  O kadar küçük bir kafe ki burası içeride sadece üç masa var. Yaşlı bir çift işletiyor ve çok tatlı insanlar. Ben çikolatalı kek yemek için gitmiştim ama şansıma meyveli çörek vardı. Normalde meyveli tatlıları sevmememe rağmen bayıldım ! Hem ucuz hem çok şirin bir mekan. Turistik mekanların dışında kaldığı için kalabalık değil. Daha sakin bir mekan.

La casetta a monti

Fotoğraftan ne kadar küçük bir yer olduğu anlaşılmıyor. Sadece gözüken iç mekan kafeye ait. Dışarıya dönük masalarda yer bulabilirseniz çok şanslısınız.

 

La Casetta a Monti

Bu kafeyi bulmak biraz sıkıntılı olabilir çünkü merkezi bir yerde değil. Trajan’s market’in arka sokaklarında kalıyor.

Adres : Via della Madonna dei Monti, 62, 00184 Roma RM, İtalya

Roma hakkında daha fazla bilgi için Roma’da yapılacak ilk 10 şey yazımı okuyabilirsiniz.

You may also like...

1 Response

  1. 25 Ağustos 2017

    […] nerede ne yenir detaylı bilgi için Roma lezzet durakları yazımı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir