Viyana’nın İhtişamlı Hofburg Sarayı

Viyana’ya gitmeden önce kısa bir araştırma yaparsanız Hofburg sarayını mutlaka göreceksiniz.  Saray Habsburg Hanedanlığına ev sahipliği yaptığına göre önce biraz onlardan bahsedelim. Habsburg, yüzyıllar boyunca Avrupa’nın birçok ülkesini yönetmiş bir hanedanlık. Bunda hanedanlığın kızlarını başka ülkelerin krallarıyla evlendirmeleri büyük rol oynamış. Öyle ki bu durum hanedanlığın mottosunda da etkili olmuş:

Çıkarsız savaşları diğerlerine bırak. Fakat sen, ey mutlu Avusturya, evlen ve Mars diğerlerine savaş getirirken Venüs senin için hanedanlıklar getirecektir.

Hofburg Sarayı, Habsburg Hanedanlığı tarafından kışlık saray olarak kullanmış. Genelde seyahatlerimde çok fazla müze ve saray gezmeyi tercih etmiyorum ama Habsburgların sarayları beni çok etkiledi. Viyana’da gezilecek yerler listelerinde üst sıralara oturmuş bu saraya yakından bakalım.

Hofburg sarayı, Viyana kraliyet sarayı olarak da bilinmektedir. Tarih boyunca Habsburglar başta olmak üzere Avusturya-Macaristan imparatorluğunun önemli isimlerine ve hanedanlarına ev sahipliği yapan bu saray kışlık saray olarak kullanılmış. Müze, imparatorluk daireleri,Sisi müzesi ve Gümüş koleksiyonundan oluşuyor.

İmparatorluk Daireleri

Sarayda Franz Joseph ve karısı Elizabeth‘in (nam-ı diğer Sisi) yaşadıkları dönemde kullandıkları eşyalar sergileniyor. Franz Joseph,  gösterişten uzak, mütevazi ve çok çalışkan bir kral olmasıyla biliniyor bu yüzden sarayın odalarında Osmanlı’daki ihtişamı göremiyorsunuz.  Franz Joseph’in yatak odası, Elisabeth’in giyinme ve egzersiz odası, yemek odası görebileceğiniz dairelerden bazıları.

Sisi Müzesi

Viyana’ya ayak bastığınız andan itibaren Sisi ismiyle sık sık karşılaşacaksınız. Peki kim bu Sisi ?

Sisi, Avusturya’nın asi,mutsuz ve güzelliği dillere destan kraliçesi.  16 yaşında Franz Joseph ile evlendikten sonra hiçbir zaman imparatorluk yaşamına uyum sağlayamamış. Hiçbir şeyden memnun olmayan mutsuz bir kraliçeymiş. Franz Joseph’in aşkı ve imparatorluk da Sisiyi mutlu etmeye yetmemiş. Hatta evlilikle ilgili düşüncelerini şöyle dile getirmiş:

Evliliğin ne olduğunu anlamıyorum, 15 yaşında bir mal gibi satılıyor ve anlamadığınız bir yemini edip tüm hayatınız boyunca oyun oynamak zorunda kalıyorsunuz.

Zamanının çoğunu ayak bileklerine kadar uzanan saçlarının bakımına harcarmış. Geri kalan zamanında da ata biner,jimnastik yapar ve seyahat edermiş.Zayıflığına çok düşkün olan kraliçenin formunu korumak için bazen günde sadece bir portakal yediği söyleniyor.

Oğlu Rudolf’un ölümünden sonra iyice huzursuz bir hale gelen Sisi sık sık Viyana’dan kaçmak için seyahate çıkar olmuş. Cenevre seyahatinde bir anarşist tarafından bıçaklanarak öldürülmüş.

Sisi’nin en küçük kızı annesinin ölümünden sonra şunları yazmış:

Her zaman dilediği gibi oldu: hızlı,ağrısız,uzun sürmeden,sevenlerine endişeli günler yaşatmadan.

Müzede, Sisi’nin kullandığı eşyalar, kıyafetleri, at arabasının bir örneği,ölüm maskesi ve ölümüne sebep olan bıçak sergileniyor.

Gümüş Koleksiyonu

Zamanında sarayda kullanılmış altın,gümüş yemek takımları, altın varaklı şekerlikler ve çay takımları sergileniyor. Ayrıca imparatorluk mutfağında sergilenen güğüm,tava ve kapları da görebilirsiniz. Gümüş koleksiyonu gerçekten çok etkileyici. İhtişamın sonu yok. Hatta savaş zamanında yemek takımlarının bir kısmı eritilerek satılmış.

Monarşi zamanından kalma meşe vitrinler ile Eski Avusturya,Macaristan ve Bohem servis takımları görebileceğiniz diğer parçalar.

Masa orta süsü

Buna benzer bir masa süsü I. Ferdinand’ın taç giyme töreni için hazırlanmış. Tabiki o daha ihtişamlı.

Bu tabaklar kraliyet sofrası büyük yaldızlı servislerle kurulduğunda tatlı tabağı olarak kullanılıyormuş.

Hofburg sarayı online bilet için tıklayın

Viyana Gezi Rehberi

 

You may also like...

1 Response

  1. 30 Ağustos 2017

    […] sarayı hakkında detaylı bilgi için Viyana’nın İhtişamlı Hofburg Sarayı yazımı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir