Yazlık Saray Schönbrunn

Viyana’da görülmesi gereken yerlerden biri şüphesiz Schönbrunn sarayı, Habsburglar tarafından yazlık saray olarak kullanılan Schönbrunnun, 1696-1730 yılları arasında yapılmış. Sarayın en önemli kişisi, Habsburg hanedanının devleti yöneten tek imparatoriçesi Maria Theresa. Ayrıca çok da iyi bir anne olmalı ki 11 kızının 10unu politik amaçlarla evlendirebilmiş. Çocuklarının biri ”Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler.” sözüyle tanıdığımız Maria Antoinette.

1441 odadan oluşan sarayın sadece 40 odası ziyarete açık. Tur için iki seçeneğiniz mevcut: 22 odayı kapsayan imperial tour ve 40 odayı kapsayan grand tour.

Schönbrunn sarayının bahçeleri de görmeye değer. Biletinizi classic pass olarak alırsanız hem grand tour ile imparatorluk dairelerini hem de saray bahçelerini gezebilirsiniz. Classic passa dahil olan bahçeler, Privy garden, Orangery garden, Maze&Labyrinth, Gloriette panaroma terrace.

Görebileceğiniz imparatorluk dairelerinden en önemlileri:

Franz Joseph’s Bedroom: Franz Joseph çalışkanlığı ve mütevazılığı ile bilinen bir imparatormuş. Katolik olan dindar imparator, her sabah 4’de uyanır, ibadetini yapar ve çalışmaya başlarmış. 1916 yılında, tam da kişiliğini yansıtan mütevazi yatağında ölmüş.

Yellow Salon: Sarayda bahçelere bakan ilk salonmuş. Son halini 19. yüzyılın ikinci yarısında rokoko stilinde dekore edilerek almış.

Breakfast Cabinet: Beyaz kalhavaltı takımının altın kaplamaları, Maria Theresa’nın annesi tarafından çiçekli madalyonlarla çerçeveletilmiş.

Maria Antoinette Room: Elisabeth zamanında burası yemek odasıymış. Aile yemeklerinde Viyana porselenleri ve kristal bardaklar kullanılırmış. İmparatorluk ailesi burada yalnız yemek yediğinde daha az resmi oluyorlarmış. Çünkü imparatorluk yemekleri en katı görgü kurallarına göre yönetiliyormuş. Oturma planı imparator tarafından belirleniyormuş.

Napoleon Room: Bugün Napolyon’un odası olarak bilinen bu oda 1746 yılında Maria Theresa ve Franz Stephan’ın yatak odalarıymış. Napolyon Viyanayı işgal ettiğinde bu odayı yatak odası olarak kullanmış. Oda, 19. yüzyılda birkaç kez yenilenmiş.

Walnut Room: Bu oda ağaç kaplama ile döşenmiş. Maria Theresa dönemindeki tipik Rokoko stilini yansıtıyormuş.

Salon of Empress Elisabeth: Sisi ziyaretçilerini bu salonda ağırlıyormuş. Rokoko tarzı mobilyalarla döşenmiş salon, altın rengi-beyaz kaplamalarla döşenmiş.

Mirrors Room: Mozart 6 yaşındayken ilk konserinizi Maria Theresa için burada vermiş.

Porcelain Room: Benim en beğendiğim oda burasıydı. Boyalı ahşap kaplamalar ve mavi-beyaz oymalı çerçeveler porseleni andırması için yapılmış.  Çin motiflerinin kullanıldığı 18.yüzyıl Avrupa dekorasyon stilinin bir örneğiymiş. 213 guaj boyalı resim ahşap kaplamaya monte edilmiş. Ama tabiki burada sergilenenler kopyaları.

Saray Bahçeleri

Labirent: Her yaştan ziyaretçi için ilgi çekici bir yer. Labirentlerde kaybolabilir, içindeki oyunlarla eğlenebilirsiniz.

Great Parterre: Sarayın merkez noktası baz alınarak düzenlenen bahçe dikdörtgen ve köşegen simetriye sahip.

Neptune Fountain: Great Parterre’ı taçlandırmak için park ve bahçelerin bir parçası olarak tasarlanmış. Sarayın arkasındaki tepenin eteklerinde bulunuyor.

Gloriette: Gloriette zafer tagından Schönbrunn sarayı ve bahçeleri mükemmel bir görünüşe sahip. Şu an içinde Cafe Glorietteyi barındırıyor.

Orangery Garden: Dünyanın en büyük Barok limonluklarından biri. Turunçgil ağaçlarını ağır kış şartlarından korumak için yapılmış.

Schönbrunn sarayını kapsamlı bir şekilde gezmek ve bahçelerinde doya doya vakit geçirmek istiyorsanız 1 günüzü ayırabilirsiniz. Eğer kısıtlı zamanınız varsa 2-3 saatte de gezebilirsiniz. Bilet için buraya tıklayabilirsiniz.

Viyana’nın İhtişamlı Sarayı Hofburg

Viyana’da İki Gün

Viyana’da yemeden dönmemen gerekenler

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir