PRAG GEZİ REHBERİ

Prag, Çek Cumhuriyetinin başkenti ve en güzel şehridir. Büyük oranda korunmuş şehre adım attığınız andan itibaren kendinizi Orta çağa ışınlanmış gibi hissediyorsunuz. Gotik mimarinin egemen olduğu şehirdeki kiliseler,binalar,köprü ve kaleler eşsiz güzellikte. Prag’ın her sokağı her köşesi turistik, tabi ki görülmesi gereken önemli noktalar var.

STAROMESTSKE NAM

Burası eski kent meydanı. Astronomik saat,Kinsky sarayı ve belediye binası bu meydanda bulunuyor. Ayrıca meydan ünlü markaların bulunduğu caddeye bağlanıyor. Alışveriş yapmak isteyenler için bir not. Eski kent meydanı her daim kalabalık ve hareketli bir yer. Çok sayıda kafe barındırıyor. Oturup meydana şöyle bir bakmak gerçekten keyifli. Akşam kurulan tezgahları gezmeyi unutmayın. Hediyelik eşya tezgahlarına bayılacaksınız. Sokak lezzetlerini de denemeyi ihmal etmeyin.

ASTRONOMİK SAAT KULESİ

Old town

Prag’ın en önemli yapılarından olan saat kulesinde her saat başı bir gösteri gerçekleşiyor. Önündeki turis kalabalığının sebebi de bu. Gösteri şu şekilde gerçekleşiyor. Saatin üst kısmında açılan pencereden 12 havari geçiş yapıyor. Saatin sağ ve sol kısmında bulunan dört figürün ortak özelliği ise ölümü kabullenmemeleri. Gösteri iskelet figürürünün çanı çalmasıyla ve kum saatini çevirmesiyle başlıyor. Yahudi figürü para kesesini göstererek ölümü kabullenmediğini anlatıyor, aynaya bakan figür kibiri temsil ediyor, elinde mandolin olan figür ise zevki ve sefayı temsil ediyor. Gösteri sona erdikten sonra dilerseniz saat kulesine çıkıp Prag manzarasını seyredebilirsiniz.

St. NICHOLAS KİLİSESİ

Eski kent meydanında bulunan St. Nicholas kilisesine uğramayı unutmayın. Zaten gözünüze çarpan yapılardan biri olacaktır bu beyaz ve gösterişli bina. Barok mimarisini yansıtan kilise eskiden Rus ortodoksların ibadethanesiymiş.

JOSEFOV YAHUDİ MAHALLESİ

Eskiden Yahudilerin yerleşim yeri olan mahallede Yahudi mezarlığı ve Yahudilerin ibadethaneleri bulunuyor. Bunlardan en önemlileri; Eski-Yeni Sinagog, İspanyol Sinagogu ve Pinkas Sinagogudur. İspanyol sinagogunu gezmenizi tavsiye ederim. İçi müze gibi ve çok etkileyici.

DANS EDEN EV

Dans eden ev, ilk bakışta Prag’ın ruhunu bozuyormuş gibi gelse de aslında etkileyici bir yapı. Vltava nehrinin kıyısında bulunan bu binayı es geçmeyin.

CHARLES KÖPRÜSÜ

Charles Bridge

Prag’ın belki de en bilinen yeri. Köprünün üzerinde 30 barok heykeli bulunuyor ve en önemlisi Aziz John Nepomuk heykeli. Köprü, üstündeki sokak satıcıları ve manzarasıyla çok keyifli. Popüler bir yer olduğu için hep kalabalık. Mutlaka hem gece hem de gündüz köprüden geçin. Her ikisinin manzarası çok farklı ve çok güzel.

Vltava nehrinde yapılan bot turlarına da katılabilirsiniz. Bot turu için aldığınız biletle Charles köprüsü müzesine ücretsiz girebiliyorsunuz. Bilet için pazarlık yapmayı unutmayın, işe yarıyor. 🙂

KAFKA MÜZESİ

Kafka müzesi

Özellikle ‘’Milenaya mektuplar’’ kitabını okuduktan sonra hayran olduğum bir yazar Kafka. İlgisi olanlar mutlaka bu müzeyi gezmeli. Müzede, Franz Kafka’nın hayatını anlatan metinler, bir kısa film ve Kafka’nın el yazısıyla yazılmış kitapları var. Charles köprüsünü geçip sağa saptığınızda müzeye ulaşabilirsinz.

PRAG KALESİ

Prag kalesi

Kalenin bölümleri; Aziz Vitrus Katedrali, Altın yol, Eski kraliyet sarayı, Aziz George Bazilikası ve Beyaz kule. Altın yol, rengarenk evlerle dolu bir mahalle. Bu mahalle de adres tarifleri evlerin üzerinde bulunan sembollere göre yapılıyormuş ve bu sembollerde evlerde yaşayan insanların mesleklerine göre belirleniyormuş.

Ayrıca kalede her gün öğlen 12.00’de nöbet değişimi töreni yapılıyor. Denk gelirseniz izlemenizi tavsiye ederim.

PETRİN TEPESİ

Eiffel kulesi örnek alınarak yapılan Petrin gözlem kulesi burada bulunuyor. Zirveye ulaşmak için 299 merdiven çıkmanız gerekiyor. Bana sorarsanız çokta gerek yok. Petrin tepesi sakin ve yemyeşil. Prag manzarası da göz önüne alındığında iyi bir dinlenme noktası olabilir.

DENEMENİZ GEREKEN PRAG LEZZETLERİ

Trdelnik: Mayalı hamurun şekere bulayıp kömür ateşinde pişiriyorlar. İçine isteğinize göre çikolata sürüp krema sıkabiliyorlar. Bir çok yerde trdelnik dükkanı göreceksiniz. Harika bir sokak lezzeti. Bence en iyi eski kent meydanında yapıyorlar.

Çek birası: Prag’a gelip Çek birası içmeden dönmek olmaz. Pilsner Urquell deneyebilirsiniz. Ayrıca dark beer diye geçen bir bira türü var. Normal biraya göre daha sert.

Önemli Bilgiler:
  • Prag’a yaz aylarında gitmenizi tavsiye edebilirim. Çünkü kış ayları oldukça soğuk geçiyor.
  • Pegasus ve Türk hava yollarının Prag’a direk uçuşları var. Avrupa ülkelerinden geçiş yapmak isteyenler için otobüs ve tren seçenekleri mevcut.
  • Dolandırıcılık olayları çok fazla olduğu için paranızı bozdururken döviz bürolarına komisyon alıp almadıklarını sormanızda fayda var.

Prag festivalleri

İki günde Prag nasıl gezilir ?

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir