Bursa’da bir köy: GÖLYAZI

Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden olan Gölyazı’nın tarihi M.Ö. 5. yüzyıla dayanıyor. Kentin eski adı Apollonia ve adını ışık,güneş, sanat tanrısı olan Apollon’dan almış. Gölyazı, ada ve ana kara üzerindeki Zambak tepe bölgesinden oluşuyor.  Gölde bulunan Kız adasında Apollon tapınağına ait kalıntılar, Manastır adasında ise Hagios Konstantinos Kilisesine ait kalıntılar bulunuyor. Adalara tekne turu ile ulaşım mümkün. Aslında tekne turu dediğime bakmayın sandal turu desek daha doğru 🙂

Gölyazı göl kenarında çok sevimli bir balıkçı köyü. Doğallığını büyük ölçüde korumuş. Haftasonu köye araçla giriş yasak.

Gölyazıya girip biraz ilerlediğinizde hemen  Aziz Panteleimon kilisesini göreceksiniz. Kilise 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş. 2009 yılında restore edilen kilise, ne yazık ki benliğini kaybetmiş. Şu an kültürevi olarak hizmet veriyor.

Aziz Panteleimon Kilisesi

Aziz Panteleimon Kilisesinin içi

Ada tarafına bağlanan köprüye geldiğinizde tarihi ağlayan çınarı göreceksiniz. 700 yaşını aşmış bu çınarın bir hikayesi var. Aslında klasik bir hikaye. Efsaneye göre, Rumların ve Türkerin bir arada yaşadığı zamanlarda, birbirine aşık bir Türk ve bir Rum varmış. İki ülke arasında kabul edilen mübadele ile ayrılmışlar. Bu tarihten sonra da yöre halkı bu çınara ”Ağlayan Çınar” adını vermiş.

Ağlayan çınarı ziyaret ettikten sonra ada kısmına geçiyorsunuz. Aslında o kadar küçük bir köy ki etrafını 15-20 dakikada turlayabiliyorsunuz. Ama siz bununla yetinmeyin ve sokaklarda kaybolmayı ihmal etmeyin. Yerleşim antik surların içinde kaldığından yollarda ilerlerken sur kalıntılarına rastlayabilirsiniiz. Sahilden ilerlemeye devam ettiğinizde karşınıza antik liman çıkacak.

Gölyazıya kadar gitmişken sandal turu yapmadan dönmek olmaz. Bu gezinti de sazlıkları ve nilüfer çiçeklerini göreceksiniz. Ayrıca göl içinde bulunan yedi adacığa selam vermeden geçmeyin.

Bir balıkçı köyünde ne yenir ? Tabiki de balık ! Gözünüze kestirdiğiniz bir balık restoranına girin ve turna balığı yiyin.  Turna balığını mısır unu ve normal unu karıştırıp bu karışıma buluyorlar. Çok lezzetliydi.

Eğer yolunuz bir gün Bursa’ya düşerse, bu küçük balıkçı köyüne uğramayı unutmayın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir