FLORANSA GEZİ REHBERİ

Floransa, İtalya’nın Toscana bölgesinin başkenti ve en güzel şehirlerinden biri. Ayrıca eşsiz bir karaktere ve zengin bir tarihe sahip. Rönesans etkisindeki sokakları, heyecan verici dükkanları ve çağdaş sanatçıları barındırıyor.

Ülkenin merkezi olan Floransa, İtalya’nın sunduğu herşeyden faydalanıyor. Yakınında bulunan Chianti bölgesinin dünyaca ünlü şarapları, İtalya’nın bilinen şehirlerine yakınlığı şehrin avantajları arasında. Floransa’nın sokakları neredeyse hiç bozulmamış. Herhangi bir arnavut kaldırımlı sokakta dolaşmak kendinizi Orta Çağda hissetmeniz için yeterli olacaktır. Eşsiz manzaralar, unutulmaz melodiler ve tatlarla döneceğinize eminim.

GEZİLECEK YERLER

Bargello Müzesi

Floransa’nın en eski binalarından birinde bulunan Bargello müzesi, daha az tanınmış ama çok güzel bir devlet müzesi.

Zemin katta, Michelangelo’nun gençlik döneminin önemli eserleri arasında olan Bacchus heykeli bulunuyor. İkinci katta Donatello’nun David heykeli, Della Robbia’nın çalışmaları ve daha birçok Rönesans eseri bulunuyor.

Piazza della Signoria

Floransa’nın en önemli meydanları arasında bulunan Signoria meydanı, sanatsal ve canlı bir meydan. Burada ünlü heykeltraşların eserleri, Galileo müzesi,Uffizi galerisi, Palazzo Vecchio ve Loggia della signoria bulunuyor. Loggia della signoria Mediciler için yapılmış bir loca. Şimdilerde locada çeşitli heykeller sergileniyor.

Kısa bir bilgi: Mediciler, yani Medici hanedanlığı, Floransa’da yaşamış, İtalya rönesansını etkilemiş çok güçlü bir aile.

Loggia della Signoria

Palazzo Vecchio

Bu saray eskiden Mediciler tarafından kullanılıyormuş. Sarayın giriş kapısında iki heykel dikkatimizi çekiyor. Biri Michelangelo’nun Davud heykeli diğeri ise yarı tanrı kabul edilen hercules ve cacus heykeli. Sarayda Medicilere ait odaları gezebilirsiniz. Ayrıca Dante’nin ölüm maskesi de bu müzede sergileniyor.

Palazzo Vecchio

Galileo Müzesi

Bilim tutkunları için bir müze. Galileo’nun hayatını kapsayan bu müzede bilimin gelişimini görebilirsiniz. Ayrıca Galileo’nun iki parmağı da müzede sergileniyor.

Uffizi Galerisi

Dünyanın en ünlü sanat galerisi olan Uffizi, Floransa’nın kalbinde bulunuyor. Uffizi galerisi, önemli İtalyan sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Örneğin; Botticelli, Giotto, Cimabue, Michelangelo, Leonardo Da Vinci ve Raffaello. Büyük koleksiyonu her yüzyılın eserine sahip ama büyük bir kısmı 12. ve 17. yüzyılın eserleri.

Aslında Toskana dükü tarafından, Floransa’nın idari ve yargı organlarını bulundurması için yaptırılmış. Uffizi, ingilizce ”offices” demek.

Cosimo, U şeklindeki binayı Giorgio Vasari’ye tasarlattı. Başarılı mimar, Mediciler için Vasari koridoru adını alan inanılmaz bir üst geçit tasarladı. Bu uzun geçit, Ponte Vecchio köprüsünün üstünden geçerek Palazzo Vecchio ve Palazzo Pitti’yi birbirine bağlıyor. Ponte Vecchio köprüsünde şimdilerde kuyumcu dükkanları bulunsa da eskiden kasap ve dericiler bulunuyormuş. Etrafa yayılan pis kokudan Vasari koridoru da etkilenmiş ve I. Ferdinand bu dükkanların yerine kuyumcuları getirtmiş.

Ponte Vecchio

Üstünde kuyumcu dükkanları bulunan köprü, benzerine az rastlanan çarşılı köprülerden. Üstünden Vasari koridoru geçiyor. Arno nehrinin üstünde bulunan köprü, nehrin iki yakasını birbirine bağlayan en güzel köprü. Ayrıca 2.Dünya savaşına tanıklık eden köprü, bombalanmadan günümüze ulaşabilen tek köprüymüş.

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio üstündeki kuyumcular

Galleria dell’Accademia

Dünyanın en ünlü sanat galerilerinden biridir. Avrupa’da resim,heykel tekniklerini öğreten ilk okul olma özelliğini taşır.  Burada Michelangelo’nun önemli eserlerini görebilirsiniz. Michelangelo’nun hayatını değiştiren Davut heykeli de burada sergileniyor. Aslında heykel önce Piazza Signoria’ya konmuş ancak açık havada bir zarar görmemesi için galleria dell’Accademia’ya taşınmış ve meydana bir kopyası konmuş. Gelelim Davut heykelinin neyi simgelediğine. Eser, Hz. Davut’un Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı simgeliyormuş. Ayrıca heykel, contrapposto stilinin bir örneği olarak gösteriliyor. Contrapposto stili, heykelde vücut ağırlığının bir ayağa bindirildiği teknikmiş. Heykeli gördüğünüzde neden Michelangelo’nun en iyi eseri olduğunu anlayabiliyorsunuz. O kadar ince çalışılmış ki vücuttaki damarları ve kasları heykel üzerinde görebiliyorsunuz.

Giardini di Boboli (Boboli Gardens)

Boboli bahçeleri, 16.-18. yüzyıllara ait heykellerin bulunduğu Floransa parkıdır. Pitti sarayının arkasında bulunan bahçe, Floransa’nın ilk ve en ünlü parkı. Çeşmeler ve heykellerle süslü bahçe çok güzel bir şehir manzarasına sahip. Hakkıyla gezmek ve keyifli vakit geçirmek için 2-3 saatinizi ayırmanızı tavsiye edebilirim.

Giardini di Boboli

Neptün çeşmesi

Grotto Grande (Büyük mağara)

Piazza del Duomo

Piazza del Duomo, Floransa’nın en ünlü ve en büyük meydanı. Meydanda görülmesi gereken yapılar; Floransa’nın simgesi Duomo katedrali, Giotto’nun çan kulesi ve Aziz Giovanni Vaftizhanesi.

Duomo meydanında bulunan Scudieri cafeye uğrayıp cappuccino için derim. Sandviçleri ve kruvasanları da güzel.

SCUDIERI

Duomo Katedrali

Floransa katedrali,yani Duomo, şehrin simgesi. Yapımına 1296 yılında başlanmış ve 14. yüzyılın sonlarına doğru tamamlanmış. Yapıldığı yıllarda Avrupa’nın en büyük katedraliymiş. Şu an ise Avrupa’nın 3. büyük kilisesi. Dışı inanılmaz güzellikteki mermerlerle süslenmiş bu kiliseyi Arnolfo di Cambio yarattı. Katedralin dış cephesi beyaz,yeşil ve pembe olmak üzere 3 renk mermer dolgu ile kaplanmış. Ön cephenin orjinal heykel süslemelerini Opera del duomo müzesinde görebilirsiniz. Çünkü şu an ki ön cephe, 19. yüzyılda mimar Emilio de Fabris tarafından kilisenin antik bölümü ve çan kulesinden esinlenilerek yeniden tasarlanmış.

Duomo

Katedrale girmek isterseniz biletinizi online olarak almanızı ya da sabah açılış saatinde gitmenizi tavsiye ederim. Aksi halde uzun kuyruklar beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Battistero di San Giovanni (Aziz Giovanni Vaftizhanesi)

San Giovanni vaftizhanesi küçük ama uzun bir tarihe sahip.  Bazı tarihçiler tarafından 11.yüzyıla ait bir bina olduğu kabul ediliyormuş ve Dante zamanında yapılmış.  Floransa’nın en ünlü şairleri burada vaftiz edilmiş. Dış mermer bezeme, Carrara’dan getirilen beyaz mermerler ve Prato’dan getirilen yeşil mermerlerle yapılmış. İç kubbe eski Ahit hikayelerinin tasvir edildiği renkli mozaiklerle kaplı.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Vaftizhane üç kapıyla meşhur.  Güney kapısı Andrea Pisano tarafından, kuzey kapısı Lorenzo Ghiberti tarafından yapılmış. 25 yılda tamamlanan Kuzey kapısı “Cennetin kapısı” olarak biliniyor. Rivayete göre Michelangelo bu kapıya bakmış ve “Bu kapı olsa olsa Cennetin kapısı olabilir.” demiş. Vaftizhanede görülen kapı, kuzey kapısının kopyası. Kapının orjinali müzede sergileniyor.

Piazzale Michelangelo

Eşsiz Floransa manzarasını ayaklarınızın altına serecek bir meydan. Arno nehri,Ponte Vecchio, Duomo, Palazzo Vecchio şehir manzarasına eşlik eden önemli yapılar. Ayrıca Michelangelo’nun çeşitli heykellerini bu meydanda görebilirsiniz. Michelangelo meydanına gün batımında gitmelisiniz. Harika bir manzara yakalayacaksınız.

Michelangelo meydanından manzara

Floransa’da her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Michelangelo meydanı dışında. Bu meydana ulaşım 13 numaralı otobüslerle sağlanıyor. Biletinizi şöförden alabiliyorsunuz.

San Miniato al Monte Kilisesi

Floransa’nın en yüksek noktalarından birine konumlanmış kilise,  Floransa’nın en güzel kiliselerinden biri. Girişinde bulunan mezarlıkta ünlü isimlerin mezarları bulunuyor. Bunlardan biri de Pinokyo’nun yaratıcısı Carlo Collodi.

San Miniato al Monte Kilisesi

Michelangelo meydanından kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz kiliseyi es geçmeyin derim. Akşamüstü giderseniz orada yaşayan gregoryan keşişlerinin ilahilerine denk gelebilirsiniz.

 

Floransa’da konaklama için Iris Florentina apartment önerebilirim. Santa Maria Novella tren istasyonuna ve Duomo katedraline çok yakın.

Floransa gerçekten çok güzel bir şehir. Tadını çıkarın 🙂

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir