MİLANO GEZİ REHBERİ

Canlı şehir hayatının ve tarihin buluştuğu çok güzel bir yer Milano. Gitmeden “Milano’da gezecek çok az yer var” gibi sözler duyabilirsiniz ama aldırış etmeyin. Çünkü turistik yerleri gezmek kadar yerel gibi takılmak, gezmekte çok keyifli. Milano sokaklarını keşfe çıkmadan önce mutlaka uğramanız gereken yerler var tabiki.

Duomo di Milano (Milano Katedrali)

Duomo di Milano

Milano katedrali, Aziz Petrus Bazilikasından sonra İtalya’nın en büyük katedrali. Vatikan İtalya toprağı sayılmadığı için İtalya’nın en büyük katedrali de diyebiliriz. Yapımına 1386 yılında başlanmış ve inşası 500 yıl sürmüş. Romanesk mimari stil ile yapılması planlanan katedral, daha sonra Milano’nun güçlü ailelerinden birine mensup olan Gian Galeazzo Visconti tarafından gotik mimariye dönüştürülmüş. Yapımında Mergozzo gölünden elde edilen Candoglia mermeri kullanılmış. Üzerinde 3500’den fazla heykel bulunduran katedralin en tepesinde som altından Madonnia heykeli bulunuyor. Bu heykel defalarca helikopterle çalınma tehlikesi geçirmiş.

Milano katedralinin içi

Biletlerinizi Duomo’nun sağındaki Duomo müzesinden alabilirsiniz. Duomo pass A ve Duomo pass B olmak üzere iki seçeneğiniz mevcut. Her ikisi de katedral,teras,arkeolojik alan, Duomo müzesi ve San Gottardo kilisesine erişim sağlıyor. Tek farkları Duomo pass A terasa asansör ile çıkış sağlarken Duomo pass B merdiven ile çıkış sağlıyor. Fiyatları ise şöyle;

Duomo pass A: 16 €

Duomo pass B: 12 €

İsterseniz sadece terasa çıkabilir ya da sadece katedrale girebilirsiniz.

Küçük bir not: Eğer duomo passlardan birini aldıysanız, Duomo müzesinde çıkışa doğru San gottardo tabelasını gördüğünüzde önce kiliseye girin. Müzeden çıkış yaparsanız San gottardo kilisesine giriş yapamazsınız.

Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele

Galleria Vittorio Emanuele, 1865 yılında mimar Giuseppe Mengoni tarafından tasarlanmış. Latin hacı şeklinde tasarlanan yapının en etkileyici kısmı cam ve metal karışımı olan tavanı. İçinde dünyaca ünlü markaların mağazaları, kafeler ve restaurantlar bulunuyor. Avrupalılar tarafından dünyanın en eski alışveriş merkezi olarak kabul edilse de aslında dünyanın en eski alışveriş merkezi kapalıçarşıdır.

Galleria Vittorio Emanuele girişindeki Amorino’da dondurma yiyin. Gül şeklinde yaptıkları dondurmaların ortasına isterseniz makaron koyuyorlar.

Amorino

Santa Maria Delle Grazie

Santa maria delle grazie

Bu kilisede Leonardo Da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” freski bulunuyor.  Bu fresk İsa’nın çarmıha gerilmeden önce havarileriyle yediği son akşam yemeğini anlatıyor. Leonardo Da Vinci bu eserde daha önce denenmemiş bir tekniği kullanmış.

Sforzesco Şatosu

Sforzesco şatosu

Duomo’nun karşı sokağından dümdüz ilerlerseniz şatoya ulaşıyorsunuz. Pek çok savaşa tanıklık etmiş şatonun içinde Antik çağ sanatları müzesi, müzik aletleri müzesi ve resim galerisi bulunuyor. Müzelere giriş ücretli ama şatonun bahçelerinde dolaşabilirsiniz.

Sempione Parkı

Sforzesco şatosundan başlayıp barış kapısına kadar uzanan büyük bir park burası. Kargaşadan uzaklaşıp dinlenmek için mükemmel bir nokta. Parkın içinde Torre branca kulesi ve şehir akvaryumu bulunuyor.

Via Torino

Milano’nun önemli alışveriş caddelerinden biri olan Via Torino, Piazza Duomo’yu Ticinese semtine bağlıyor.  Seçkin markaların mağazalarının bulunduğu cadde çok hareketli ve keyifli. Alışveriş yapın ya da yapmayın bence mutlaka gitmeniz gereken yerlerden.

Ayrıca Como gölü Milano’ya çok yakın. Eğer zamanınız varsa mutlaka uğramalısınız.

Milano’da nerede kalınır ?

Her zaman tren istasyonlarına yakın yerlede konaklamanın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Lambrate tren istasyonuna yürüme mesafesinde olan Mio hoseli tavsiye edebilirim.

Ne zaman gidilir?

Yaz seyahatlerini daha çok sevsemde Milano sonbaharda da çok güzel. Yaz ve bahar ayları Milano için ideal aylar.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir