Cinqueterre Gezi Rehberi

Cinque terre, üzüm bağlarıyla kaplı Liguria bölgesinin La Spezia ilinde bulunuyor. Daha La speziaya yaklaşırken sizi karşılayan manzara, insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Kesinlikle tren ile gitmenzi tavsiye ederim. Yeşilin her tonunun içinden kıvrıla kıvrıla ilerlemek içinizi huzurla dolduracak.

Cinque terre, Riviera di Levante‘nin Monterosso al mare‘den, onun güneydoğu ucundaki Riomaggiore‘ye kadar uzanan kısmıdır. Adını kayaların ucuna asılmış 5 köyden alır. Monterosso al mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore. Köylere deniz yolu veya tren ile ulaşım sağlanıyor. Beşini de bağlayan bir karayolu yok maalesef. Sentiere Azzurro olarak bilinen patika yol, kıyı boyunca köyleri birleştiriyor. Turistler özellikle yaz aylarında hiking için bu bölgeye geliyorlar.

Kayalıkların arasında dizilmiş rengarenk evler, çiçekli balkonları ve huzurlu teraslarıyla insanda tası tarağı toplayıp buraya yerleşme hissi uyandırıyor.

Monterosso al mare

Cinque Terre’nin kuzeybatı ucundaki Monterosso al mare, beş köy içinde en büyüğüdür. Eğer yaz aylarında gittiyseniz ve denize girmek istiyorsanız bu köyü tercih etmenizi öneririm.

Monterosso al mare’nin içi de görülmeye değer. Cıvıl cıvıl dükkanlarında saatler harcayabilirsiniz. Ayrıca köyün içinde bir çok lokal restoran bulabilirsiniz.

Bunu da eklemezsem olmaz. Sahilden köy içine yürürken solda kalan bu müzeye uğramadan geçmeyin. Aslında ben antikacı dükkanı zannederek girmiştim ama tonton bir amca burayı müze haline getirmiş ve içerideki hiçbir şey satılık değil. Üstelik İtalyan amca çok hoş sohbet ve bilgili biri. 88 yaşında ve 7 dil biliyor olmasını da söylemeden geçemeyeceğim.

Vernazza

Monterosso al mare’ye göre daha küçük olan bu köy de görülmeye değer. Rengarenk evlerin arasından geçtikten sonra sahile ulaşıyorsunuz. Kruvasan,kahve,dondurma canınız ne istiyorsa alıp kayalıkların üzerine serilebilirsiniz. Eylül ayında biz montlarla dolaşırken insanlar denize giriyordu. Yaz aylarında giderseniz siz de denize girebilir, kayalıklarda güneşlenebilirsiniz.

Tepede bulunan kaleden Vernazza manzarası harika. Gitmişken çıkın derim ama merdivenleri o kadar dar ki iki kişinin yan yana geçmesi imkansız. Turist yoğunluğu bol olunca kaleye çıkmak ve kaleden inmek biraz zor olabiliyor ama değer.

Uğramayı unutmamanız gereken bir diğer yer de “Vernazza Gelateria” Cinque terre’deki en iyi dondurmacı burası.

Corniglia

Cinque terre’nin denize kıyı olmayan tek köyü Corniglia. Diğer köylere göre ulaşımı biraz daha zor çünkü dağın tepesinde kurulmuş bir köy burası. Köy meydanına otobüsle ya da yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Manarola

Cinque terre’nin en güzel köylerinden Manarola. Tren istayonundan inidiğinizde sağ tarafa doğru yürürseniz sahile ulaşabilirsiniz. Manarolayı Cornigliaya bağlayan yola biraz tırmanarak,rengarenk evleriyle,yeşil panjurlarıyla ve tabiki yeşille denizin uyumuyla  mükemmel bir Manarola manzarası yakalayabilirsiniz.

Cinque terre üzüm bağları ve şarabıyla meşhur. Bence şarap tadımı için en güzel köy Manarola. Tren istasyonundan sola dönüp yokuşu tırmandığınızda  “Cantina Burasca”yı göreceksiniz.

Hayatımda içtiğim en güzel şaraplardandı diyebilirim. Çok hoş bir mekan ve ister tadımlık kadehlerde ister normal kadehlerde şarap içebiliyorsunuz.

Riomaggiore

En çok zaman geçirdiğimiz köy burasıydı diyebilirim. Köyün merkezi ve sahili çok keyifli. Gece kayalıklardaki restoranlar çok hareketli oluyor. Köyün tamamını gezmek 10-15 dakikanızı alır. Patika yollardan yukarılara tırmanıp Riomaggiore’yi görmeden dönmeyin derim.  Eğer niyetiniz denize girmekse üzülerek Riomaggiore’nin bir plajı olmadığını söylemeliyim.

Riomaggiore-Manarola arasındaki Dell’amore (Aşk yolu)’da yol boyunca asma kilitler bulunuyor ve dilekleri gerçekleşenler kilitlerini alıp gidiyorlar. Bazı zamanlar da köyler arasındaki yollar kapalı oluyor. Plan yapmadan önce kontrol etmenizde fayda var.

Tren istasyonunun karşısında K&Pris diye bir pizzacı var. O an ki açlığımdan mı bilmiyorum ama pizzaları mükemmeldi. Denemelisiniz !

Cinqueterre’den ne alınır ?

En sevdiğim kısım bu sanırım. Cinqueterre’nin magnetleri birbirinden güzel. İsterseniz her köyden ayrı ayrı, isterseniz Cinqueterre olarak tek bir magnet alabilirsiniz.

Şaraplarıyla ünlü olan bölgeden alınabilecek en güzel şeylerden biri tabiki şarap. Riomaggiore’de ana caddenin solunda çok güzel bir dükkan var oradan şarap, bölgenin meşhur içkisi limoncino ve buram buram limon kokan sabunlardan alabilirsiniz.

Sabunların kokusu hala burnumda

Monterosso al mare’de keten giysiler satan bir sürü dükkan var. Bunlara da göz atabilirsiniz.

Konaklama

Ulaşım açısından La Spezia’da bir otel seçmenin daha iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü buradan Milano,Floransa,Venedik gibi İtalya’nın diğer şehirlerine kolayca ulaşabilirsiniz. Buradan Cinqueterre’ye ulaşım 5 dakika falan sürüyor.

Ben gitmeden önce tepede küçücük bir köy olan Biassa’da hostel kestirmiştim gözüme. Manzarası ve havası harikaydı. İnsan tüm gün hostelde oturup manzaranın tadını çıkarmak istiyor. Ayrıca hostelin servisiyle dağların arasındaki virajlı yollardan Riomaggiore’ye ulaşabiliyorsunuz.

Ostello Tramonti

Cinqueterre Ulaşım

Cinqueterre’de köyler arası ulaşımı tren ile sağlayacaksanız Cinqueterre kart almanızı tavsiye ederim. Riomaggiore’deki tren istasyonundan temin edebilirsiniz. Fiyat bilgisi için buraya tık tık.

Cinqueterre için gördüğüm en güzel yerlerden biriydi diyebilirim. Mutlaka gidilmeli, gezilmeli, tozulmalı. 🙂

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir