Cinqueterre-Manarola

Deniz seviyesinden 70 m yükseklikteki kayaların üzerine kurulmuş olan Manarola, Cinqueterre’nin en çekici ve en romantik köylerinden biri. İnişli çıkışlı dar sokakları denize açılıyor. Ne yazık ki bu köy bir plaja sahip değil.

Manarola’yı Corniglia’ya bağlayan yola tırmanarak,rengarenk evleriyle,yeşil panjurlarıyla ve tabi ki yeşille denizin uyumuyla  mükemmel bir Manarola manzarası yakalayabilirsiniz.

Cinque terre üzüm bağları ve şarabıyla meşhur. Bence şarap tadımı için en güzel köy Manarola. Tren istasyonundan sola dönüp yokuşu tırmandığınızda  “Cantina Burasca”yı göreceksiniz. Hayatımda içtiğim en güzel şaraplardandı diyebilirim. Çok hoş bir mekan ve ister tadımlık kadehlerde ister normal kadehlerde şarap içebiliyorsunuz.

Cantina Burasca

Cantina Burasca’dan biraz daha yukarıya doğru yürürseniz San Lorenzo Kilisesini göreceksiniz. Buraya kada gelmişken içeriye bir göz atın derim. Bu kilise 1338 yılında inşa edilmiş. Geçmişte çan kulesi, olası korsan baskınlarını izlemek için kullanılmış.

Eğer gittiğiniz tarihlerde trekking güzergahları açıksa, Manarola’yı Riomaggiore’ye bağlayan ünlü aşıklar yolunu (Via dell’Amore) görmek isteyebilirsiniz.

Cinqueterre Gezi Rehberi

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir