Cinqueterre-Riomaggiore

En çok zaman geçirdiğimiz köy burasıydı diyebilirim. Köyün merkezi ve sahili çok keyifli. Gece kayalıklardaki restoranlar çok hareketli oluyor. Köyün tamamını gezmek 10-15 dakikanızı alır. Patika yollardan yukarılara tırmanıp Riomaggiore’yi görmeden dönmeyin derim.  Eğer niyetiniz denize girmekse üzülerek Riomaggiore’nin bir plajı olmadığını söylemeliyim.

Riomaggiore’de sahile ulaşmak için tren istasyonuna giden alt geçitten geçmeniz gerekiyor. Sahile ulaştığınızda balık restoranları sizi karşılıyor olacak.

Riomaggiore-Manarola arasındaki Dell’amore (Aşk yolu)’da yol boyunca asma kilitler bulunuyor ve dilekleri gerçekleşenler kilitlerini alıp gidiyorlar. Bazı zamanlar da köyler arasındaki yollar kapalı oluyor. Plan yapmadan önce kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca dokusunun bozulması sebebiyle Cinqueterre’ye turist sınırlaması getirildi. Özellikle yaz aylarında ziyaret edecekseniz bunu da kontrol etmenizi öneririm.

Eğer görmek isterseniz tepede Riomaggiore kalesi bulunuyor. Tren istasyonundan yukarıya doğru çıkarak ulaşabilirsiniz.

Riomaggiore’de deniz sporları oldukça yaygın. Riomaggiore çok donanımlı bir dalış merkezine sahip. Ayırca bölge de yelken ve doğa yürüyüşü de yapılabilmekte.

Tatlı bir şarap olan Sciacchertra, bölgenin ünlü şarabı.

Tren istasyonunun karşısında K&Pris diye bir pizzacı var. O an ki açlığımdan mı bilmiyorum ama pizzaları mükemmeldi. Denemelisiniz !

Cinqueterre Gezi Rehberi

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir