Budapeşte Gezi Rehberi-2

Budapeşte Gezi Rehberi-1 yazımda Peşte kısmındaki gezilecek yerleden bahsetmiştim. Bu yazımda da Buda tarafından bahsedeceğim.

Budin Kalesi

Peşte’den Budaya geçtiğinizde ilk olarak görkemli Budin kalesi dikkatinizi çekecek. Kale ilk olarak 1265 yılında inşa edilmiş ama birçok kuşatmaya maruz kaldığı için büyük hasar almış. Günümüzdeki Budin kalesi 1749-1769 yılları arasında inşa edilmiş. Kale içinde birçok müze bulunuyor. Macar Ulusal müzesi, Budapeşte tarih müzesi, Askeri tarih müzesi, Müzik tarihi müzesi bunlardan bazıları.

Matthias Kilisesi

Matthias kilisesi Budapeşte’nin en ünlü kilisesidir. Eşsiz mimarisiyle Avrupadaki diğer kiliselere hiç benzemiyor. Bu kilise yüzyıllar boyunca Macar krallarının taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmış. 1526 yılındaki Türk kuşatmasından sonra 150 yıl boyunca cami olarak hizmet vermiş  daha sonra Buda kuşatmasıyla Barok tarzında bir kilise haline gelmiş. Kilisenin en dikkat çeken yeri olan çatısı Zsolnay seramikleri ile kaplı.

Balıkçı Tabyası (The Fisherman’s Bastion)

Balıkçı tabyası Neo-Romanesk mimarinin en güzel örneklerinden. Yedi küçük kule, 896’da buraya yerleşen yedi Macar kavmini temsil etmekteymiş. Balıkçı tabyası ismi nereden geliyor ? İlk teori, duvarların altında yaşayan balıkçıların savaş zamanında duvarları koruduğunu ve onları anmak için bu isimle anıldığını söylemekte. İkinci teori ise Matthias kilisesinin yakınında bir balık pazarının bulunduğu ve ismini buradan aldığını söylemekte.

Gellert Tepesi

Budapeşte manzarasını kucaklayan Gellert tepesinin hikayesi çok ilginç. Pagan olarak yaşamlarını sürdüren Macaristan’a hristiyanlığı yayması için atanan piskopos Aziz Gellert, Hristiyanlığı kabul etmek istemeyenler tarafından bir fıçının içine koyularak Gellert tepesinden aşağı yuvarlanmış. Yıllar sonra Hristiyanlığı kabul eden Macarlar, Aziz Gelert’i anmak için bu tepeye Gellert tepesi adını vermişler.

Gellert tepesinde bulunan kale, Habsburg hanedanlığı tarafından yaptırılmış. Habsburglar Avusturya-Macaristan anlaşmasından sonra şehri terk edince, kale de Macarlara geçmiş.

Gellert tepesinde bulunan bir başka yapı da özgürlük heykeli (Citadella). 1947 yılında şehrin Nazi işgalinden kurtarılması şerefine heykeltıraş Kisfaludi Strobl tarafından yapılmış.

Gellert tepesine kesinlikle yürüyerek çıkmalısınız. Biraz yorucu ama değer. Yolda bir sürü meyve ve ıhlamur ağacı var. Yol boyunca erik ve dut yiyerek keyifle tepeye tırmanabilirsiniz. Yoldaki ağaçlardan biraz ıhlamur toplamayı unutmayın. İsterseniz taksi veya otobüs ile de Gellert tepesine ulaşabilirsiniz.

Gül Baba Türbesi (Gul Baba’s Tomb)

Buda tarfındaki bir diğer önemli yer Gül Baba Türbesi. Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın bütün seferlerine katılan Gül baba’nın türbesi 1548 yılında Beylerbeyi Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Türk caddesi ve Gül baba sokağının kesiştiği yerde, tepede bulunuyor. Girişte sizi Gül baba’nın heykeli karşılıyor. Margit köprüsüne yakın olan türbee görülmeye değer.

Margaret Adası

Tuna nehrinin ortasında bulunan Margaret adası, Budapeşte halkı için adeta bir kaçış noktası. Adanın sadece Margit köprüsüyle kara bağlantısı var ve araç trafiğine kapalı. İçinde koşu parkuru, japon bahçesi,cafe ve restoranlar, tarihi dini yapılar, açık hava tiyatrosu, açık hava sineması,küçük bir hayvanat bahçesi ve havuz bulunuyor. Budapeşte halkını sıkça ada da koşu yaparken görebilirsiniz.

Kesinlikle uğramanız gereken yerlerden. Yürüyerek veya Macarların bringohinto dedikleri 4 kişilik bisikletlerden kiralayarak ada da turlayabilirsiniz.

Budapeşte benim en sevdiğim Avrupa şehirlerinden biri. Umarım iyi vakit geçirirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir